top of page

Fotografavimas su sena juosta

Updated: Dec 12, 2020

Nuo pat mažens pamenu, kad palėpėje gulėdavo dėžė su juostomis ir senais fotoaparatais. Visada pasiknisdavau dėžėje, pasimaivydavau prieš tėvus, kad fotografuoju ir padėdavau atgal. Toje pačioje dėžutėje gulėjo ir daugybė mažesnių dėžučių su naujomis ir išfotografuotomis juostomis – įvairaus ISO ukrainietiškų Svema bei Orwo skaidrių.

Visai neseniai visą tą dėžę prisiminiau ir parsivežiau ten gulėjusias nepanaudotas juosteles. Išsirinkau Svema 250 juostelę ir ją įsidėjau į Marijos mėgiamą Praktica L2.

Pasiėmiau fotoaparatą į darbą ir per pietų pertrauką išėjau pasivaikštinėti po Vilniaus senamiestį. Diena buvo saulėta, giedra ir labai tinkama tokios juostelės naudojimui. Kažkaip tądien jaučiau, kad įdomu fotografuoti įvairias ertmes – arkas.


Kaip fotografuoti

Fotografuojant senomis ir nebegaliojančiomis juostomis svarbu prisiminti, kad labai didelė tikimybė, jog emulsija nebe tokia jautri šviesai. Dėl šios priežasties nusprendžiau fotografuoti lyg juostelė būtų 200 ISO jautrumo.


 

Ir tai yra pirmas kadras, kurį pamačiau nuskanuotą. Labai teigiamai nustebau! Neseniai visai fotografavau su vidutinio formato (120) Svema juostele ir kadrai gavosi labai grūdėti, o šis, fotografuotas su 35mm Svema 250, netgi labai neblogas!

Kas nutiko su paskutiniąja – nežinau. Nors patinka kaip gavosi, lyg dviguba ekspozicija su debesimis, tačiau tai labiau panašu į chemijos pėdsakus.

Bendrai esu visai patenkintas šitais kadrais, galbūt dėl to, kad nieko nesitikėjau iš šitos juostos 😅.


Kaip ryškinti ir skanuoti

Taip jau yra, kad ryškinant senas juostas turbūt sunkiausia dalis yra suprasti kiek laiko reikia laikyti juostą ryškale. Ant juostos dėžutės yra užrašyta kiek reikėtų laikyti juostą, tačiau tik perskaičius nebuvo aišku apie kokį ryškalą yra kalba, nei kokia koncetracija.

Nuo praeitų ryškinimų turėjau užmaišyto ryškalo Ilford ID-11, 1+1 santykiu (1 dalis ryškalo, 1 dalis vandens). Ryškalas buvo kambario temperatūros. Ant dėžutės buvo parašyta laikyti 7 minutes, tai nusprendžiau laikyti juostą 20 minučių, bakelį pasukant pradžioje kas kelias minutes, o praėjus 10 minučių pasukau turbūt dar du ar tris kartus.

Vienose juostose ryškiau, kitose ne taip ryškiai matosi dryžiai išeinantys iš juostoje esančių skylučių. Kiek man žinoma, tai ženklas, kad reikėtų dažniau juostą sukioti. Taip pat atsirado dėmės kadruose, bet jų kilmė man nėra iki galo aiški.

Juostos skanavimą apsunkino tai, kad džiūnant juosta labai susiraitė ir susisuko. Juosta buvo pakabinta tiesiai, visa ištiesta, bet matyt netiko kambario temperatūra. Prieš skanuojant reikėtų juostas ištiesinti. Taip pat klaida, iš kurios vis dar nepasimokau yra – dėvėti pirštines. Taip, reikia dėvėti medvilnines pirštines, nes juostos labai išsiteplioja. Nežinau kiek tai tiesa, bet iš mano patirties tai ypač galioja nebegaliojančioms juostelėms.

 

Ačiū skaitytojui!

Comments


bottom of page