top of page

Filmai, kuriuos reikia pamatyti

Updated: Dec 1, 2020

Įkvėpimai pasiekia žiūrint į nuotraukas galerijose ir vartant knygas, einant į parodas ar scrollinant instagramą ir kokią facebook grupę, ar žiūrint kokio mėgstamo fotografo portfolio. Bet yra ir filmai, kurių, deja, yra nedaug, bet kai kurie – tikrai labai stiprūs. Keliais, mėgstamiausiais, pasidalinsim ir mes, jei žinai ir tu – rašyk mums labas@kadrukadras.lt arba komentuok po įrašu.


Annie Leibovitz: Life Through a Lens, 2008

Kokios garsenybės nefotografavo Annie?

Tai nuostabus 2008 metų dokumentinis filmas apie unikalią, skandalingą, drąsią ir originalią amerikiečių fotografę Annie Leibovitz. Šio filmo režisierė yra Annie sesuo, Barbara. Filmas mane sužavėjo tiek, kad būdama 17 ir jį pamačiusi, žiūrėjau dar, rodžiau tėvams, rodžiau draugams ir tikėjausi bent minimalios reakcijos atgal – man jis patiko labai. Filmas pasakoja apie Annie – kaip ji dirba, kaip bendrauja su vaikais, kokį stiprų ryšį turėjo su savo geriausia drauge, rašytoja Susan Sontag (kuri, beje, yra didis žmogus fotografijos istorijoje, bet apie ją ir knygas – kitąsyk), kaip Annie drąsiai įgyvendina idėjas, KĄ APIE JĄ galvoja jos fotografuojami personažai. Ir bene svarbiausia ką filmas davė man – tai požiūris, jog fotografas atskleidžia tokį žmogaus žvilgsnį ar veidą, kurio nė pats žmogus nežino turįs.

Filmą nemokamai galite pažiūrėti čia.


Finding Vivian Maier, 2013

Tai buvo visiškas sprogimas, kai 2007 metais, Čikagoje vykusiame sendaikčių aukcione, į John Maloof rankas pateko Vivian Maier negatyvai (100,000 nuotraukų)

Šis dokumentinis, 2013 sukurtas filmas, pasakoja apie atradimą-auklę-fotografę Vivian Maier ir jos nepaprastai didelį įnašą į fotografijos istoriją. Keliaujanti auklė, laisvu metu einanti į nešvarias ir pavojingas, skurdžias ir apleistas, be abejo ir gražias Amerikos gatves. Ji fiksuoja gatvės gyventojus, miestiečius ir labai dažnai – pati save. Vivian braižas – didelis Rolleiflex fotoaparatas ir vidutinio formato nespalvota juostelė. Filme taip pat kalbinamos ir Vivian priėmusios šeimos, dalinasi atsiminimais apie “fotografuojančią-Merę Popins”.


BBC: Vivian Maier: Who Took Nanny’s Pictures?, 2014

2014 BBC išleidžia dar vieną dokumentiką apie Vivian kūrybą. Iš tiesų, pirmiausiai rekomenduoju rasti ir pasižiūrėti pirmąjį filmą apie Vivian.

Panaši istorija, tik BBC darbas. Ji galima rasti ir nemokamai.


Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus, 2006

Nuotrauka kairėje, “Berniukas su granata rankoje“, viena žinomiausių Diane fotografijų. Ar atpažįsti?

Nedokumentinis, vaidybinis filmas apie Diane Arbus gyvenimą: slaptą romaną su kaimynu, apie tai, kaip ji nusprendžia nebebūti vyro fotografo asistente ir leidžiasi į keistą fotografijos pasaulį, kuris tampa jos braižu: transvestitai, gėjai, išsigimę žmonės, gatvės gyventojai, Siamo dvynės. Diane portretai pavogia tavo dėmesį – pasirinkta kompozicija ir šviesos kontrastas – labiau perteikia grožį per siaubą.


Helmut Newton: Frames from the Edge, 1989

Helmut Newton mano didelė fotografijos meilė ir įkvėpimas. Akivaizdu, kad moterys – gražiausias sutvėrimas ir objektas Helmuto pasaulyje, todėl čia jis ir pasakoja apie jas ir kaip renkasi jas fotografuoti. Kodėl taip dažnai baseine? Ar plaukikes? Kas taip drąsiai rinkosi fotografuoti kūną? Helmutas buvo vienas pirmųjų.

 

Ačiū skaitytojui!

Kommentarer


bottom of page