top of page

Tipologija fotografijoje

Esat apie tai girdėję? Kas apskritai yra tipologija ir ką tai bendro turi su fotografija? Man, kai atradau šitą temą, atsivėrė visai kitas požiūris kaip fotografuoti ir netyčia užmezgiau kažkokį visiškai netyčinį žaidimą.

tipològija (tipas + gr. logos – žodis, sąvoka, mokslas), mokslinis pažinimo būdas, pasižymintis kurios nors rūšies objektų skirstymu į tipus (apibendrintus, idealius modelius).


Tipologija fotografijoje - sustriprinantis racionalumo, tvarkos ir disciplinos momentas, kurio pagalba, atrodo, šaltai ir automatiškai renkame vaizdinę informaciją ir ją kaupiame, iki tam tikro kiekio, kad sudėjus viską į vieną krūvą, pamatytumėme rezultatą, kuris, dažniausiai, yra kur kas emocionalesnis ir jautresnis, negu pats tipologijos procesas. Tipoliginę fotografiją ne visiškai tikslinga vadinti nuotraukų serijomis, kadangi serijoje nebūtinai bus vieno tipo objektas ar identifikavimas. Serija gali turėti skirtingas ekspozicijas ir kompozicijas, o tipologija griežtai prašo vienodos formos, objekto išsidėstymo, spalvų ir ekspozicinių detalių. Bent jau, taip tikimasi.


Istorija: Francis Galton

Iš esmės, šio judėjimo pradžia siejama su ne itin linksmomis fotografijomis. Tai Francis Galton (1883 m.) sufotografuoti kriminaliniai kaliniai, kurių identiškos fotografijos padėjo greičiau ir aiškiau atrasti veido skirtumus, identifikuoti veido bruožus ir rasti kaltininką.


Bernd ir Hilla Becher

Bene garsiausias ir, asmeniškai man, gražiausias tipologijos pavyzdys yra vokiečiai Bernd ir Hilla Becher. Šie du fotografai važinėjo po Vokietiją ir fiksavo vandens bokštus, darbinininkų namus, sandėlius. Becher pora sukūrė visiškai autentišką savo šalies architektūros rinkinį, kuris atrodo toks originalus, bet kartu - ir labai stipriai rodantis bendrą pastatų bruožą ir stilistiką.
Roni Horn ir "Still Water"

Hans-Peter Feldmann


Edward (Ed) Ruscha "Twentysix Gasoline Stations“


Jeff Brouws ir AmerikaRachel Been ir šokoladukai


Comments


bottom of page