Kiekviena juosta turi savo galiojimo laiką, todėl jei nori sužinoti koks jis - ieškok ant juostelės kartoninės dežutės, kurioje buvo juosta.
Juostos galiojimas?
ISO - tai juostelės jautrumas arba kitaip - tai skaičius, nusakantis juostelės arba jutiklio jautrumą šviesai. Kuo didesnis ISO skaičius, tuo juostelė yra jautresnė šviesai - fiksuoja daugiau šviesos ir triukšmo. Pagal standartą ISO žymimas 50, 100, 200, 400, 800 ir t.t. Šį rodiklį galima ir būtina rasti kiekvienoje juostelėje ant bakelio arba dėžutės.
Kas tas juostos ISO?
O liaudiškai apie išlaikymą - tai kaip durys, kambariui apšviesti. Kad tikrai įžvelgtumei kas yra tamsiame kambaryje, tuo ilgiau laikysi atlapas duris, ar ne? O jei kambaryje ir taip šviesu, tai duris atidarysi tik trumpam! Teoriškai - tai laiko trukmė, per kurią fotoaparato užraktas leidžia šviesos srautui eksponuoti juostą arba matricą, išreiškiamas šimtosiomis sekundės dalimis. Išlaikymas skaičiuojamas taip: 1/2 (viena antroji sekundės), 1/100 (viena šimtoji sekundės) ir t.t. Daugumoje rankinių fotoaparatų yra ir B (Bulb) - vadinamas rėžimas, kur pats reguliuoji išlaikymo ilgį.
Išlaikymas - tai...
Kad lengviau įsivaizduoti, diafragma - tai it akis. Kuo tamsiau, tuo akies vyzdys atsidaro labiau, o kuo šviesiau, tuo labiau norim prisimerkti. Juk kai saulė šviečia į akis, mūsiškės susiaurėja, tiesa? Objektyve, tai skylė, pro kurią patenkantis šviesos srautas apšviečia juostą arba matricą. Diafragma matuojama f/stop reikšme: f/1.4, f/1.8, f/2 ir t.t.
Diafragma? Kas tai?
Yra keli variantai tam išsiaiškinti!
-
Jeigu juostoje yra permatomas langelis, fotoaparato nugarėleje, ten matysi, kokia juostą šiuo metu įdėta.
-
Jeigu kamera nėra auto-muilinė, tai nueik į tamsų kambarį ir atidaryk fotoaparatą - pirštais atsargiai pabandyk užčiuoti juostą ir suprasti ar ji viduje yra ar ten išvis tuščia.
-
Pabandyk susukti juostą - jei ji bus viduje, susisuks, jei ne, nebus ką sukti.
-
Jeigu kamera auto-muilinė pažiūrėk, kelintame kadre fotkinti, jei matai E raidę arba S - vadinasi kamera tuščia.
Kaip sužinoti, ar mano fotoaparate yra juostelė?
Yra keli variantai tam išsiaiškinti!
-
Jeigu kamera nėra auto-muilinė, tuomet juostelę reikia įstatyti į dantukus ir pradėti sukti rankenėlę - matysi, kad ritė sukasi ir juosta važiuoja.
-
Jeigu kamera auto-muilinė, įstatyk pagal gamintojo instrukcijas - jos dažniausiai nupieštos durelių viduje ir uždaryk kamera - muilinė juostą susuka pilnai ir galvos sukt nereikia.
-
Jeigu vidutinio formato situacija - juostą įstatyk ir pradėk sukti iki ribos START arba <------> tokių rodyklių. Tai reiškia, kad jau reikia uždaryti kamerą ir žiūrėti į fotoaparato kadrų skaičiaus rodiklį - suk, kol pamatysi 1.
Kaip įdėti juostelę?
Prieš fotografuojant reikia suprasti su kokiu fotoaparatu susidūriau. Pasigooglink kokio tai tipo kamera ir kokią juostą naudoja. Tai pats lengviausias būdas. O tipai kamerų pagal juostą gali būti tokie:
-
35mm fotoaparatai -
-
120 / vidutinio formato fotoaparatai
-
110 formato fotoaparatai
-
didelio formato fotoaparatai
-
kasetės momentiniams fotoaparatams.
Kokia juosta tinka mano kamerai?
Taisyklės dvi:
-
jeigu ant bakelio radai C41 -tai mašininis spalvotas ryškinimas, jį ryškina kiekvienas fotolab'as ir žinoma, mes :)
-
jeigu ant bakelio neužrašyta C41, o B&W Developing - vadinasi čia jau rankinis nespalvotas juostos ryškinimas ir tau reikia ieškoti, kokia laboratorija išryškins, arba siųsk ją mums :)
-
E6 - ypatingai retas skaidrinis ryškinimas, juo irgi netrukus užsiimsime!
Kur ir kaip ryškinti?
D.U.K
Kartais būna, kad pagrindinės informacijos ir atsakymų reikia čia ir dabar, todėl viską pasistengsime greitai ir paprastai atsakyti čia.